• Aktualnosci
  • Zajęcia
  • Grafik
  • Galeria
  • O nas
  • Kontakt

Jak uszyć lalkę Tildę

Jak uszyć lalkę Tildę

Drogie Moje Kursantki i drodzy Sympatycy, którzy zaglądacie na tę stronę!

Na chandrę, długie ferie bez śniegu i na całą tę pandemię, najlepsza jakaś fajna, wciągająca ręczna robota.

Proponuję Wam uszycie lalki Tildy w wiktoriańskiej sukience. Później napiszę gdzie znaleźć wykroje na inne ciuszki, a może pokusicie się na zaprojektowanie własnych?

Ta praca wymaga nieco bardziej zaawansowanych umiejętności, ciut precyzji i krztynę cierpliwości. Mam nadzieję, że Was nie zniechęcam? Spróbujcie, koniecznie! Może uda Wam się wciagnąć mamę do tej zabawy (a może tatę?) albo rodzeństwo. Moja Tilda wygląda tak:

A tu ze starszą siostrą. którą uszyłam parę dobrych lat temu przed krawieckim kursem zimowym:

A tu kilka lalek znalezionych na Pinterście, który jest niewyczerpanym źródłem pomysłów:

Przechodzimy do konkretów.

Jeśli dawno nie siedziałyście przy maszynie, poćwiczcie sobie wolniutkie szycie, ostre zakręty i bardzo krótkie, eleganckie wsteczne. A najlepiej odrysujcie sobie na próbce szablon lalki, który znajdziecie poniżej. P

Do uszycia lalki będziecie potrzebować materiał bawełniany w kolorze skóry, u mnie naturalna surówka bawełniana, ale lalka może być równie dobrze ciemnoskóra. Wystarczy kawałek 30x60 cm. Do wypchania jest najlepsza kulka silikonowa dostępna w pasmanteriach.

Poza tym potrzebujecie tkaninę na sukienkę ( kawałek 30x90cm) i czesankę wełnianą do filcowania na włosy, którą również można kupić w pasmanterii. Na allegro bardzo duży wybor kolorów. W internecie znajdziecie również opisy jak zrobić włosy z włóczki, ale mnie się bardziej podoba fryzura z czesanki i jest łatwiejsza do wykonania.

 

1. Wytnijcie szablon na ciało Tildy, znajdziecie go  tutaj

Plik z wykrojem wydrukujcie dopasowując go do rozmiaru kartki A4. Tak samo postępujcie w przypadku wykroju na sukienkę.

2. Tkaninę na ciało Tildy przeprasujcie i złóżcie z boku tak, żeby na 2 warsztwach materiały zmieścił się korpus lalki, dwie ręce i dwie nogi. Odrysujcie ołówkiem tuż przy krawędzie szablonu (nie dodawajcie zapasu na szew) a nastepnie zepnijcie 2 warstwy tkaniny kilkoma szpilkami.

 

Na powyższym zdjęciu niebieskimi krzyżykami zaznaczyłam te miejsca, których nie należy zszywać!

3. Nie wycinając części ciała, przeszywamy je dokładnie po linii, pamiętajac o zostawieniu otworów zaznaczonych krzyżykami. Pamiętajcie o wstecznym na początku i końcu każdego szwu, idealnie byłoby gdyby wsteczny był króciutki, 3-4 mm.

4. Teraz wycinamy przeszyte części około 5-7 mm od szwu. Ja użyłam ząbkowanych nożyc, dzięki czemu krawędź tkaniny nie będzie się strzępić.

5. Wywracamy wszystkie części na prawą stronę i prasujemy. Uważajcie, żeby nie trzymać zbyt długo gorącego żelazka na tkaninie, zwłaszcza surówka bawełniana lubi się od tego zażółcić.

Najtrudniej będzie z rękawami, pomóżcie sobie chińską pałeczką.

6. Krawędź tkaniny przy otworach rąk i tułowia zaginamy do środka i zaprasowujemy. Zaginamy około 1cm materiału.

7. Wypychamy tułów z głową i ręce kulką silikonową. Na początku zróbcie małą kulkę i wepchnijcie ją do samego końca przy pomocy chińskiej pałeczki. Sprawdźcie czy dobrze są wypchane dłonie. Jeśli na początku włożycie za dużo wypełnienia, nie dojdzie ono do końca i dłonie waszej lalki będą puste i sflaczałe. W moje lalce zobaczycie na szyi brzydkie zmarszczki - to dlatego, że włozyłam za mało wypełnienia:(

8. Teraz nogi - wkładamy wypełnienie do poziomu kolan - na szablonie jest zaznaczony przerywaną linią. Przeszywamy kolanka, pamiętajcie o króciutkim wstecznym! Zwróćcie uwagę na to, aby przeszycia były na tej samej wysokości. Miejsce przeszycia możecie zaznaczyc kredą krawiecką (nie ołówkiem, bo zostanie widoczny ślad).

9. Teraz wypełniamy uda. Zostawcie niewypełnione około 2cm od góry. Uda będziemy wszywać w tułów więc to miejsce musi się zmieścić pod stopkę, a poza tym chodzi nam oto, żeby "stawy biodrowe" naszej Tildy łatwo się zginały tak, aby mogła siedzieć.

10. Wpinamy nogi w tułów, w trakcie szycia szpilki trzeba bedzie wyjąć, bo nasza maszyna może "nie przełknąć" takiego zadania:) Końcówki nóg powinny się schowac do brzucha na głębokość około 1cm (rany jak to brzmi!)

11. Przeszywamy powolutku blisko krawędzi zagiętej tkaniny na biodrach. Pamietajcie o króciutkim wstecznym na początku i na końcu. Jeśli nie wyjdzie za pięknie, nie przejmujcie się! W końcu to miejsce będzie ukryte pod kiecką, a potem możecie uszyć długie majtki retro z koronką:) Ja takie uszyłam starszej siostrze w zimowym ubranku

12. Teraz ręce. Zaszywamy otwory ręcznie drobniutkim ściegiem "na okrętkę".

A następnie przyszywamy ręce do tułowia takim samym ściegiem. Zobaczcie, że jedna strona wyglada trochę ładniej, tę na której widzę ścieg, traktuję od tej pory jako plecy lalki.

I ta, ładniejsza wg mnie strona:

No i mamy golutką Tildę, która z utęsknieniem czeka na wlosy i ciuszki. Dla mnie to najprzyjemniejsza część pracy.

13. Włosy. Pomyślcie jaką fryzurę chciałybyście zafundować swojej lalce. Mnie się podobają takie śmieszne koczki po bokach. Ale nasz sposób zamocowania włosów daje dużo możliwości i późniejszych zmian uczesania.

Ja zaczęłam od przyłożenia czesanki do głowy i przymiarki, jaka ilośc wełny będzie potrzebna. Czesanki lepiej nie ciąć nożyczkami. Gdybyście chciały później coś ufilcować na mokro z resztek, to taki ucięty kosmyk będzie trudniej uformować. Czesankę lepiej rwać, a żeby się to udało trzeba ją "rozcapierzyć" (co za piękne słowo!) czy też rozciągnąć wszerz i stopniowo przerywać cienkie pasma. Ja uformowałam swoje koczki wykorzystując takie cieniutkie wyciągnięte pasma do ich zawiązania.

14. Dobieramy nitkę pod kolor włosów i przeszywamy przedziałek od czoła do karku drobniutkim ściegiem "za igłą" czy tez "maszynowym". Pamiętacie go? Oczywiście supełek staramy się ukryć od włosami. Potem łapiemy włosy w kilku miejscach na karku i przy uszach przy pomocy niewidocznego, drobnego ściegu.

15. Bardzo miła czynność - malowanie buzi. Radzę poćwiczyć na kartce papieru. Narysujcie ołówkiem obrys głowy i szyję. Oczy zrobiłam cienkopisem wodoodpornym a rumieńce różem do policzków przy pomocy patyczka higienicznego. Myślę, że nos i usta sa zbędne (zwłaszcza narysowane czarnym pisakiem, brrr!) Najbezpieczniej zrobić oczy małymy kropeczkami. Pamiętam kursantki, które zanadto kombinowały przy oczach i potem były niezadowolone... No cóz, zawsze mamy tył głowy do wykorzystania:) a nieudaną buzię mozna przykryć włosami. Najlepiej zróbcie probki na papierze, żeby uniknąć takich przygód.

16. Przechodzimy do szycia sukienki. Poszłam za głosem serca i wybrałam materiał, który mi najbardzie przypadł do gustu ale w trakcie szycia okazało się, że nie był to najlepszy wybór na potrzeby tutorialu. Nie za dobrze widać kolejne kroki na tych ciapkach. Dlatego wstawiam tu również schemat rysunkowy, który dobrze pokazuje kolejne kroki szycia sukienki. To rysunek z książki "Radosne dekoracje" Tone Finnager.

17. Wydrukujcie i wytnijcie szablon na sukienkę. Jest tu.

Następnie tkaninę przeznaczoną na sukienkę składamy prawą stroną do środka. Wystarczy złożyć tylko taki kawałek tkaniny, żeby zmieścił się 1 szablon karczku (góry) sukienki (na rysunku czesć A) i 2 razy odrysowany rękaw.

Na powyższym zdjęciu pokazany jest tylko jeden rękaw, pamietajcie żeby odrysowac 2. Narysujcie na nim 2 znaczniki jak na szablonie. To miejsce na zaszewkę.

Czerwoną linią jest na zdjęciu zaznaczona ta krawędź, którą trzeba odrysować tuż przy szablonie.

Pozostałe krawędzie szablonu odrysowujemy z zapasem około 7mm-1 cm  - czyli w takiej odległości od szablonu.

UWAGA! po odrysowaniu nie wycinajcie tych części, znacznie łatwiej będzie je wyciąć po zeszyciu.

Przeszywamy tylko po czeronych liniach. Po zszyciu wycinamy, wygląda to tak:

18. Wywracamy zszyte części na prawą stronę i prasujemy.

18. Teraz zerknijcie na rysunkowy schemat powyżej. Składamy rękawek na pół i zszywamy w miejscu narysowanych znaczników, tak aby powstała zakładka. Wystarczy przeszycie długości około 0,5 cm. Znaczniki powinny się znaleźć na niezszytej części rękawa. Mam nadzieję, że to się u was zgadza:) Jesli nie, przyłóżcie papierowy szablon i zaznaczcie owe linie.

19. Teraz czas na wszycie rękawów. Spójrzcie znowu na schemat rysunkowy - rys, C.

Przykładamy krawędź rękawa z zaszewką do wycięcia na rękaw. Spinamy szpilkami. Przeszywamy w odległości okolo 0,5 cm od krawędzi tkaniny.

I drugi rękaw. Uważajcie, żeby przyłożyć drugi rękaw do tej samej strony sukienki. Mnie się udało przyszyć jeden tak drugi siak:) Musiałam pruć.

Zaprasujcie szwy.

Zszyjcie boki sukienki po lewej stronie. Rysunek D.

Góra sukienki wygląda teraz tak (wybaczcie nieostre zdjęcie):

20. Teraz wycinamy dół sukienki, czyli prostokąt 45x27 cm. Ten dłuższy bok będziemy marszczyć, więc jeśli wasza tkanina ma jakiś wzorek, pamiętajcie że góra i dół spódniczki to ten dłuższy bok.

Kiedy szyjemy ubrania dla siebie to zazwyczaj podłożenie spódnicy zostawiamy sobie na koniec. Tym razem trzeba to zrobić w pierwszej kolejności. I z taką kolejnością spotkacie się też w innych projektach związanych z Tildą. Np rękawy czy nogawki są tak wąskie, że trzeba je podłożyć przez zszyciem.

Czyli podwijamy dwukrotnie dół spódnicy, zaprasowujemy i zszywamy. To samo z bokami. Wystarczy około 1 cm podwinięcia  lub ciut mniej. (widać to na zdjęciu poniżej)

21. Górną niepodwiniętą krawędź będziemy teraz marszczyć. W tym celu ustawcie długość ściegu na 4 a napięcie nitki na 1. Przeszyjcie około 0,5 cm od brzegu - bez wstecznego!-  i zostawcie po każdej stronie nieobcięte nitki.

Delikatnie pociągnijcie za tylnią nitkę, żeby materiał zaczął się marszczyć, Uważajcie, żeby nie urwać nitki, bo trzeba będzie przeszywać jeszcze raz. Zmarszczcie do połowy. Pociągnijcie teraz tylnią nitkę z drugiej strony i zmarszczcie pozostałą część spódnicy.

Dopasujcie zmarszczoną krawędź do szerokości rozłożonego karczka, tak jak jak na rysunku E.

Przykładamy karczek do prawej strony spódniczki i spinamy szpilkami.

 

Ponownie ustawiamy maszynę na długość ściegu 3 i optymalne napięcie nitki czyli 4 lub 5. W wielu maszynach te wartości są zanaczone kwadracikiem.  Zszywamy mniej więcej 1 cm od brzegu, tak, żeby nie było widać szwu marszczenia.

To prawie koniec! Rozprasowujemy delikatnie szew.

Zostało jeszcze przyszycie wstążeczek . Rys F.

22. I ostatnia czynność, marszczenie dołu rękawa, tak żeby zrobiła się bufka.

Zakładamy sukienkę lalce. Przeszywamy niewidocznym ściegiem fastrygowym szwy wokół krawędzi rękawów i marszczymy dookoła ramienia. Na zdjęciu widać, że wbijam igłę w sam szew u dołu rękawa. Zakańczamy szew przeszywając kilkakrotnie w jednym miejscu, żeby bufka się dobrze trzymała.

I to naprawdę koniec!

Gratuluję dotarcia do tego miejsca!!

Jeśli macie ochotę uszyć jeszcze jakieś ciuszki dla lalki to  na Pintereście znajdziecie kopalnię pomysłów. Wystarczy wpisać "Tilda cloth pattern free printable". Jeśli lubicie szydełkować to w kilka chwil możecie wyczarować czapkę lub berecik albo szalik. Im grubsza włóczka tym szybciej:) Na pintereście znajdziecie tez wykroje na buciki z filcu.

Zobaczcie co parę lat temu uszyły moje kursantki na zimowym kursie krawieckim:

 

 

Wróć
plastykalomianki.pl

Copyright © Pracownia Plastyczna Dorota Słowińska

Kontakt

Pracownia Plastyczna
Doroty Słowińskiej
ul. Irysa 13
05-092 Łomianki
dorota@plastykalomianki.pl
tel. 505 787 872

Menu

  • Aktualnosci
  • Zajęcia
  • Grafik
  • Galeria
  • O nas
  • Kontakt